26 Ocak 2013 Cumartesi

5 li zayıflama çayı

..

Bitki çayları. Yeşil çay, biberiye, kekik, mate ve funda yaprağı karışımıyla ayda ortalama beş kilo verebilirsiniz.

Baharın ilk günlerindeyiz. Yaza daha üç ay var. Bir başka deyişle kışın aldığınız kilolardan kurtulmanız için üç ay süreniz var. Bu süre yaza sağlıklı ve ‘fit' girmek için yeter de artar bile. Peki ama nasıl yapmalı, hangi diyetisyene gitmeli, hangi diyetleri günü gününe takip etmeliyiz? Telaşlanmayın! Size bir diyet programı önerecek değiliz. Hemen her aktarda bulabileceğiniz beşi bir yerde formülü ile üç ayda 20 kilo vermeniz mümkün! Nasıl mı?
Şöyle: Mate yaprağı, kekik, funda yaprağı, biberiye ve yeşil çaydan oluşan karışımı, günde üç fincan içmeniz yeterli. Biz söylemiyoruz, uzmanlar öyle diyor!

Sağlıklı beslenme ve yaşam uzmanı Dr. Ender Saraç, doğal yollardan kilo vermenin insan sağlığı için büyük önem taşıdığını söylüyor. 'Bitki yaprakları, dengeli bir şekilde kullanıldığında vücuttaki yağları yakmaya ve kolesterolü dengelemeye yardımcı oluyor' diyen Saraç, bitki çayı diyetiyle ayda beş kilo vermenin mümkün olduğunu vurguluyor. Sağlıklı yaşam uzmanı, bitki karışımlarından elde edilen zayıflama çayının günlük iki veya üç bardaktan fazla içilmemesi gerektiğini ifade ediyor. Saraç, "Diyet çayları hazırlanırken bitkiler kaynatılıyor. Bu yanlış bir uygulama. Doğru ve etkili bir bitki çayı hazırlamak isteyenler, suyu kaynattıktan sonra yaprakların demlenmesini beklesin." şeklinde konuşuyor.

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Taylan Kümeli ise yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyenlerin bitki çaylarına yöneldiğini belirtiyor. Toksinlerin doğal yöntemler sayesinde kolayca atılabileceğine dikkat çeken Kümeli, bitki çaylarının içerisine tatlanması için şeker karıştırılmasının yanlışlığına dikkat çekiyor. Bu karışımların bazı hastalarda alerjiye yol açabileceğini hatırlatan Kümeli, 'Çabuk zayıflamak için aşırıya kaçmayın.' uyarısını yapıyor.

Mısır Çarşısı'nda şifalı bitkiler satan esnaf, tok tutucu ve sindirimi kolaylaştırıcı bitki yapraklarından hazırlanan 'beşi bir yerde' karışımının son derece etkili olduğunu, müşterilerden olumlu tepkiler aldıkları bilgisini veriyor. Mate, yeşil çay, funda, biberiye ve kekik yapraklarının sıcak suda demlenmesiyle oluşan karışım, vüvutta biriken toksin ve ödemi atarak ayda yaklaşık beş kilo vermenizi sağlıyor.

Her şifalı ot zayıflatır mı?
Ünlülerin diyetisyeni Selahattin Dönmez: 2006 yılı American Journal of Clinical Nutrition dergisi mart sayısında yayınlanan bir makalede bitki çaylarının zayıflama üzerindeki olumlu sonuçlarına yer verilmişti. Ben, bir diyetisyen olarak kilo problemi yaşayan hastalara bitki çaylarını öneriyorum.


Peki, nedir bu bitki çayları? Her şifalı ot, zayıflamaya yardımcı olur mu?
Tabii ki bu mümkün değil. Doğal ortamda yetişen kekik, yeşil çay, biberiye, mate ve funda yaprağının ortak bir özelliği var. O da şu: Bu bitki yaprakları kış aylarında insan vücudunda biriken toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Ama bu diyetin yanında gün içerisinde alınan besinlere çok dikkat etmek gerekir. Eğer sıkı bir gıda diyetinin yanında günlük iki ya da üç bardak taze demlenmiş bitki çayları da kullanılırsa kilo vermeye yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu bitkilerin bir uzman kontrolünde alınmasıdır.

Diyetisyen Oya Yüksek: Bu bitkiler, insan metabolizmasını hızlandırarak vücutta oluşan ödemi atmaya yardımcı oluyor. Özellikle yeşil çay, bunlar arasında en etkili olanı. Bitki yapraklarından oluşan bu karışımın doğal olması ve kimyasal madde içermemesi sebebiyle pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Burada önemli olan ise ‘doğal' diyerek aşırıya kaçmamaktır.

Beşi bir yerde nasıl hazırlanıyor?
Bir litre kaynamış suya birer çay kaşığı mate, yeşil çay, funda, biberiye ve kekik yaprağı atılır. On dakika demlenmesi bekelenir ve süzülerek içilir.

ENDER SARAÇ: Doğal yollardan kilo vermek, insan sağlığı için büyük önem taşıyor. Bitki çayı diyetiyle ayda beş kilo vermek mümkün. Ancak günde iki ya da üç bardaktan fazla içilmemeli.

TAYLAN KÜMELİ: Son zamanlarda zayıflamak isteyenler bitki çaylarına baş vuruyor. Kış aylarında vücutta biriken toksinler kolayca atılabiliyor. Ancak bu karışımları içerken dikkat edilmeli, aşırıya kaçmamak lazım.

SELAHATTİN DÖNMEZ: Her şifalı ot, zayıflamaya yardımcı olur mu? Sıkı bir gıda diyetinin yanında günlük iki ya da üç bardak taze demlenmeş bitki çayları da kullanılırsa kilo vermeye yardımcı olur.


5'i Biryerde Hangi bitki, ne işe yarıyor?

Mate yaprağı: Tüm dünyada obezite tedavisinde kullanılan mate çayı, yağ emilimini engelleyerek vücuttan su atımını kolaylaştırıyor. Her yaşta insanın rahatça kullanabileceği bitki, iştahı kapatarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

Yeşil çay: Son yıllarda kullanımı bir hayli artan yeşil çay, vücutta biriken toksinleri atarak sindirimi kolaylaştırıyor.

Funda yaprağı: İyi bir böbrek çalıştırıcı ve idrar sökücü olan yaprak, bu özelliğiyle zayıflamaya yardımcı oluyor.

Biberiye: Yağ eritici ve hazım kolaylaştırıcı bu bitki, vücutta biriken toksinleri atarak ideal bir kiloya kavuşmanızı sağlıyor.

Kekik: Halk arasında yaygın olarak kullanılan kekik, sindirimi kolaylaştırarak vücuttaki fazla suyu atarak kilo vermenizi sağlıyor.

Beşi bir yerde çayı |5 i bir yerde çayı|5 li zayıflama çayı.

Beşi bir yerde zayıflama çayı:
.Beşi bir yerde zayıflama çayı 1 litre su kaynatılarak, bazı tariflaerde yeşil çayı diğerlerinin iki katı oranında vermiştir, birer çay kaşığı mate, yeşil çay, funda, biberiye ve kekik yaprağı katılması ve  10 dakika demlenmesiyle hazırlanır ve süzülerek içilir. Günde en fazla 4 fincan içilmesi tavsiye edilmektedir. Emziren annelerin zaten zayıflama gibi bir dertlerinin olmadığını düşünürsek, hamile annelerin dikkatli olmalarında yarar var. Zira yanlış ya da fazla kullanım sorunlara yol açabilir.
.
MATE YAPRAĞI (Ilex paraguariensis) 

.
Mate çok eskiden beri kullanılır. Önceleri, yerliler, yeşil yaprakları çiğnemekle yetinirlerdi. Şimdi bir fincan kaynar suya 1-2 kahve kaşığı toz mate konarak çay gibi içilir. Güney Amerika'da çok kullanılan bir içecektir. Mate yaprağı piyasada genellikle gıda maddesi olarak bulunmakta olup, kavrulmuş veya kavrulmamış (yeşil) mate çayı vardır. Kavrulmuş mate çayının tadı normal fermente siyah çayınki gibiyken, kavrulmamış çay yeşil, non-fermente çaya tekabül eder. Paraguay Çayı olarak da tanınır

.
FUNDA YAPRAĞI (Calluna Vulgaris )

.
İshali keser, idrar söktürür.
Böbrek kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
Nikriste de faydalıdır.
Anne sütünü artırır.
Lapası, ağrıları keser.
Zeytinyağı ile hazırlanan merhemi, çıban ve egzamada faydalıdır.
Böbrek-idrar yolları, sindirim sistemi, karaciğer-safra sistemi, solunum sistemi hastalıkları, prostat büyümesi, vajina akıntısı, ishal, karın ağrıları, gut hastalığı, romatizma, öksürük, soğuk algınlığı, huzursuzluk, yara bakımında, ateş, dalak hastalıklarında, idrar söktürücü olarak,
Böbrek ve idrar yolları taşlarının önlenmesinde, konjunktiva enfeksiyonlarında göz banyosu olarak, ter söktürücü olarak etkisizdir.
Kombinasyon bileşeni olarak ise şeker hastalığı, adet şikayetleri, menopoz şikayetleri, sinirsel bitkinlik, hazımsızlık, dolaşım bozukluklarında etkisizdir.
.
BİBERİYE (Rosmarinus officinalis)  
.
Biberiye bitkisi sağlığa çok yararlı olduğu gibi, mükemmel bir güzelleştiricidir.

Kan dolaşımını hızlandırır.Kılcal damarları açar.
Karaciğeri tedavi eden bitkilerin başında gelir.
Biberiye yağı, kanser tümörlerinin ve vücuttaki yağ bezelerinin zamanla eriyerek kaybolmasını sağlar.
Sinirleri uyarır ve güçlendirir.
Mide ve bağırsakları uyarır. Böylece sindirime (özellikle yağlı yiyecek yendiğinde) yardımcı olur.
Hazımsızlıktan oluşan gazları söktürür.
Safra salgısını artırır.
İdrar söktürücüdür.
Kadınlarda aybaşını düzene sokar. Gecikmeleri önler. İyi bir adet söktürücüdür.
Etkili bir toniktir.
Kas ağrılarını, siyatik ve nevraljiyi hafifletir
Romatizma ağrılarını azaltır.
Burkulma ve eziklerde iyileştiricidir.
Saç diplerindeki bezleri uyarır. Erken saç dökülmelerini önler.

.
KEKİK (Thymus sp)
.
Bedeni kuvvetlendirir.
Hazmı kolaylaştırır.
İştahsızlığı giderir.
Sinirleri kuvvetlendirir.
Kalp çarpıntılarını keser.
Bağırsak iltihabını iyileştirir.
Salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar.
İdrar söktürür.
Adet düzenleyicidir.
Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder.
Böbreklerde ve mesanedeki mikropları öldürür.
Cinsel isteği kamçılar.
Tansiyonu geçici olarak yükseltir.
Hastalıklara karşı direnme gücünü artırır.
Çocuklarda görülen kansızlığı giderir.
Kan dolaşımını düzenler.
Müzmin öksürük, astım, bronşit ve iltihaplı zatülcenp'e faydalıdır. Grip, beyin nezlesi ve anjinde şikayetlerin azalmasına yardımcıdır.
Kekik suyu ile banyo romatizma ağrılarını dindirir.
Kandaki şeker miktarını azaltır.
Hamileler ve guatrı olanlar kullanmamalıdır.
.
YEŞİL ÇAY (Camellia sinensis ) :

.
Yeşil Çay HDL (iyi kolesterol) seviyesini yükseltirken, LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürerek kolesterol dengesinin kurulmasına yardımcı olabilir.
Yeşil Çay bağırsaklardaki arzu edilen (faydalı) bakterilerin seviyesinin yükseltilmesine ve sindirim sistemine yardımcı olabilir.
Antioksidan ve yaşlanma etkilerini geciktirici özelliğe sahiptir.
Sigara kullanımının toksik etkisini azaltıcı etkisi vardır.
Kanser riskini azaltabilir.
İçeriğindeki EGCg sayesinde, kanser hücrelerinin gelişmesini önleyici etkiye sahiptir.
Yeşil Çay tümörleri küçültebilir.
Ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olabilir
Kan damarlarını güçlendirir
Kan şekerinin düşürülmesine yardım eder
Diş çürümelerinin önlenmesine yardımcıdır
Alzheimer ve Parkinson’ a karşı önleyici etkisi vardır
Anti enflamatuar ve hücre yenileyici özelliği vardır.
Artero-skleroz (Damar sertliği) riskini azaltabilir.
Damar sertliğine karşı koruyucu ve kılcal damarları büzerek ödem oluşmasını önleyici etkisi vardır
Migreni hafifletici etkisi vardır.
Virüslere karşı vücut direncini arttırmaktadır. 
Beşibiryerde çayını kullanan arkadaşlar tecrübelerimizi paylaşalım
Gönünyazı:meteçiko cum, 5li çayi içmeye başlayalı 2 haftadan fazla oldu. çok faydasını gördüm. kesinlikle bana yağ yaktırdı. b usüre içinde 2 kilo verdim bile. sakın "su kaybetmişsindir" filan demeyin. günde 3 litre kesin su içiyorum. habire meyve sebze yoğurtta yiyorum. çay bende şişkinliği azalttı.sindirimime %100 olmasada kolaylık sağladı. tadı güzel olduğu için içmekten zevk alıyorum. sıcak sıcak ve yudum yudum içiyorum. sabah içmeden okula gelirsem eksikliğini hissediyorum. etrafımdakilerede tavsiye ediyorum hatta bazılarına kendi çayımdan birer haftalık verdim. onlardaki etkisini daha sormadım ama öğrenince yazarım. annemde 2-3 gündür içiyor ama diyet yapmıyor. bu yüzden sadece 500 gram verebildi. ama ben çaya başlamadan önce 75.5tim. 2 hafta geçti 73.4üm. 2kilo 100 gram gitti güzelce darısı herkese. 

ben soğuyunca zor içiyorum, tadı bozuluyor. içine koku olarak(bazen) 1 dal adaçayı atıyordum ama artık atmıyorum. bugün yeşilçay alıp evde kalan otları yine karıştırcam. çok olsun, aylarca yetecek stoğum olsun istiyorum. 3ten fazlası iyi değilmiş. bende bazı günler 3 bazı günler 2 kupa içiyorum.

Çayvakti:bende birşey sorıyım iş yerinde içemiyorum bir kere getirip denedim ama olmadı ... akşam evde yatana kadar demleyip içsem olurmu?

Gönülyazı:tubacım konuyu açtığın için teşekürlertamda bu gün beşi bir yerde ola

n bu çaya başladım şu anda 

içiyorum benim merak ettiğim bu çayı kim önermiş formumuz dışında bu çayı her

kez biyliyor şaşırdım 

doğrusu iki ayrı yerde arkadaşlarla toplandığımız ortamlarda herkez bu çaydan 

bahsediyor.

birde bu çayı ben bu gün bayağı bir demledim gün içinde ısıtıp ısıtıp içeyim diye 

ama gönül hocam 

3 kupayı geçmesin demiş bu günden sonraki günlerde dikkat ederim 

birde merak ettiğim konu çayı ne zamanları içecez ben sabahları yürüyüşe çıktı

ğım için döndükten

sonra yapabiliyorum ve şu andada içiyorum sizler zaman olarak ne zamanları 

tüketiyorsunuz merak

ettip tat olarakda iyi baskın bir kekik kokusu var severim ben sıcak birşeyler 

içmeyi 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder